Ateny


Ateny to największe miasto i stolica Grecji. Jest jednym z najważniejszych miejsc dla miłośników zabytków kultury antycznej. Grecja kontynentalna różni się niemal w każdym aspekcie od greckich wysp. Obfituje jednak w starożytne zabytki, piękne plaże i pyszne jedzenie.
Zapraszam was na wycieczkę po zwiedzonych przeze mnie miejscach :)

1. Wzgórze Likavitos (Lycabettus), czyli Ateny z góry...

Pierwszy dzień po przylocie spędziłam aktywnie, bo zdecydowałam się na zdobycie  jednego z punktów widokowych a zarazem najwyższego wzniesienia Aten (277 m).  Na szczyt dotrzeć można kolejką górską lub na pieszo.

Ja oczywiście wybrałam pieszą wędrówkę. Zdobycie szczytu nie jest trudne i zajmuje niewiele ponad pół godziny. Podczas spaceru długą, krętą drogą, podziwiać można skaliste ściany oraz porastające je opuncje. Na szczycie znajduje się kawiarnia, kaplica św. Jerzego oraz taras widokowy, z którego podziwiać można malowniczą panoramę Aten, zabytkowy Akropol oraz stadion olimpijski.


                                                                    
Droga prowadząca na szczyt Wzgórza Lycabettus

Element Kaplicy św. Jerzego
Widok na Akropol Ateński 
Restauracja na szczycie Wzgórza Lycabettus


2. Akropol i Muzeum Akropolu - spotkanie ze starożytną Grecją..

Akropol ateński, czyli jedno z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Atenach. Jako dziecko interesowałam się kulturą starożytnej Grecji, a teraz mogłam na własne oczy zobaczyć legendarny kompleks świątyń wybudowanych na wapiennym wzgórzu Aten.

W skład Akropolu ateńskiego, wpisanego w 1987 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wchodzą świątynie:
·      * Partenon (poświęcona Atenie)
·      * Erchtejon (poświęcona Atenie i Posejdonowi)
·      *  Apteros (poświęcona Atenie Nike).

Wycieczka na szczyt od zachodniej strony Akropolu nie jest trudna i prowadzi przez malownicze uliczki z restauracjami i sklepikami rodem z greckich wysp.



Droga na szczyt Akropolu

Odeon Heroda Attyka - widok z Akropolu

Partenon


Erchtejon


                                                                   Widok na Ateny ze Wzgórza Akropolu



Partenon


Erchtejon

Świątynia Asklepiosa


Teatr Dionizosa




Akropol i jego świątynie były wielokrotnie rujnowane. W 1687 roku doszło do zniszczeń spowodowanych wybuchem składowanej na Akropolu amunicji i rozebrania przez armię Turków osmańskich świątyni Ateny Nike w celu umocnienia fortyfikacji obronnych.
Wiele rzeźb i pomników zostało usuniętych i przewiezionych do British Museum w 1816 roku przez brytyjskiego dyplomatę Thomasa Bruce’a.
Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję w 1822 roku rozpoczęto prace archeologiczne i rekonstrukcyjne.


U stóp Akropolu znajduje się otworzone w 2009 roku Muzeum, które prezentuje fragmenty rzeźb, budowli i posągów znalezionych na wzgórzu Akropolu oraz rekonstrukcje zniszczonych elementów. 









3. Ogród Narodowy i Zappeion


Ogród Narodowy to zielone centrum miasta. Park zajmuje 16 ha powierzchni i został stworzony przez żonę króla Ottona II – Amelię. Projektant Friedrich Schmidt sprowadził do ówczesnego Ogrodu Królewskiego ponad 500 gatunków roślin i zwierząt. Do dziś spotkać tu można żółwie, pawie oraz różnorodną florę. W upalne dni park pozwala schronić się w cieniu drzew. 





Na skraju Ogrodu Narodowego znajduje się budynek Zappeionu. Wybudowany został on w latach 1874-1888 z inicjatywy greckiego patrioty  E. Zappasa. W 1896 roku Zappeion wykorzystany był jako hala do walk szermierczych podczas Igrzysk Olimpijskich.  Do dziś stanowi aktywną część historii Grecji i hellenizmu. Obecnie znajduje się tu Centrum Wystawowo - Kongresowe, gdzie odbywają się liczne konferencje, wystawy naukowe i sportowe. Przed budynkiem rozciąga się ogromny plac, na którym podziwiać można piękną fontannę i  roślinność. Wystarczy przejść przez ulicę naprzeciwko placu, aby znaleźć się przy Łuku Hadriana oraz Świątyni Zeusa Olimpijskiego, które stanowią kolejne obowiązkowe punkty na mapie zwiedzających miasto. 








4. Łuk Hadriana i Świątynia Zeusa Olimpijskiego



Łuk Hadriana to starożytny rzymski łuk triumfalny wzniesiony w czasach panowania cesarza Hadriana (2 wiek n.e.). Wykonany został  z marmuru pentelickiego i ma 18 metrów wysokości. Obok niego znajduje się wejście do Świątyni Zeusa Olimpijskiego, czyli największej świątyni starożytnej w Grecji. Jej budowa trwała od VI w p.n.e. do II w. n.e. Świątynia za czasów swojej świetności wspierana była 108 kolumnami, z których do dziś pozostało jedynie 15.


Łuk Hadriana


Świątynia Zeusa Olimpijskiego

5. Przerwa na grecką kuchnię


Czego koniecznie spróbować w trakcie zwiedzania kolejnych starożytnych zabytków? Ja zdecydowałam się sięgnąć po tradycyjną grecką sałatkę (której różne postacie znamy z polskich restauracji) oraz musakę, czyli zapiekankę z mięsa mielonego, bakłażanów, ziemniaków i delikatnego sosu beszamelowego.



6. Muzeum archeologiczne


Miejsce, którego szybko nie opuści miłośnik historii. W muzeum znajdują się eksponaty z każdego okresu dziejów Grecji.